×

وبلاگ کوییکی

شیفت کاری شناور چیست؟ آیا با نرم افزاری می توان ورود و خروج را ثبت کرد؟

شیفت کاری شناور چیست؟ آیا با نرم افزاری می توان ورود و خروج را ثبت کرد؟

دوران سخت گیری در محیط کار گذشته و مدیران آگاه برای ایجاد حس وفاداری در کارکنان و افزایش عملکرد آن ها سیاست های نوینی از جمله شیفت کاری شناور را بکار می گیرند. امروزه درکنار بحث افزایش تولید مبحثِ کیفیتِ محصولات و رضایتمندی مشتری، به عنوان یک اصل مهم که در موفقیت هر کسب و کاری مطرح است ، دستیابی به این هدف در گرو حضور کارکنان راضی و با انگیزه در محیط کار است. شیفت کاری شناور از جمله سیاست هایی است که توانسته در جلب رضایت کارکنان تاثیر بسیاری داشته باشد و کارکنان توانمند و متخصصان را به ادامه کار در سازمان های مطبوع خود ترغیب می کند. در این نوشتار شما را با مفهوم شیفت کاری شناور و مزایای استفاده از آن آشنا خواهیم کرد.

تعریف شیفت کاری

هر گونه کاری که خارج از ساعات کاری متداول کارکنان (7 صبح تا6 بعد از ظهر) انجام شود شیفت کاری نامیده می شود. برخی از انواع شیفت کاری عبارت اند از:
 • شیفت های شبانه
 • شیفت های ثابت
 • شیفت های شناور
کارکنان زیادی در سراسر دنیا مشغول انجام شیفت های کاری هستند که به علت سختی کار از مزایا و شرایط کاری ویژه ای هم برخوردار هستند. شیفت های کاری شناور می تواند به بهبود عملکرد کارکنانی که به این شیوه کار می کنند کمک کند.

مفهوم شیفت کاری شناور

شیفت کاری شناور یک برنامه منعطف کاری است که حضور کارکنان در محیط کار را به ساعات مشخصی محدود نمی کند بلکه به کارکنان اجازه می دهد ساعات شروع و خاتمه کار خود را مشخص کنند. به این ترتیب کارکنان الزامی به حضور از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر در محیط کار نخواهند داشت که می تواند مزایای زیادی برای کارکنان سازمان و مدیران در پی داشته باشد. در نگاه اول کنترل تردد با استفاده از این روش سخت و پیچیده خواهد شد و شاید به نظر برسد نظم محیط کاری را دستخوش موانعی خواهد کرد.اما با بکارگیری یک دستگاه حضور و غیاب مناسب و برنامه ریزی مشخص می توانید بدون برهم خوردن نظم سازمان آسایش خیال و مسئولیت پذیری کارکنانتان را ارتقا دهید.

دلایل لزوم استفاده از شیفت کاری شناور

کارکنان امروز متخصصانی هستند که اغلب از توانمندی های بالایی برخوردار هستند و از دست دادن آن ها ممکن است شرکت را با دشواری های زیادی روبرو سازد. این کارکنان با کارکنانی که در خط تولید کارخانه های صنعتی کار می کردند و بدون لزوم وجود مهارت خاص یک کار ساده را انجام می دادند و تعیین جایگزین برای آن ها بسیار ساده بود تفاوت بسیاری دارند. این کارکنان از کارفرمایان توقعات بیشتری دارند و راحت تر محیط های کاری خود را تغییر می دهند. به این ترتیب لازم است جهت مدیریت موفق تر آن ها از سیاست های مدرن و کارآمد امروزی که عملکرد شرکت را ارتقا می دهد استفاده شود. مزایای استفاده از شیفت کاری شناور کارکنانی که در این گونه سازمان ها فعالیت می کنند هنگام کار هیچ گونه استرس و نگرانی از بابت انجام کارهای شخصی خود ندارند و با تمرکز بالایی به کار خود می پردازند. این سیاست علاوه بر بهبود عملکرد آن ها سبب می شود با مشتریان و کسانیکه در محیط کاری با آن ها برخورد دارند رفتار مطلوب تری داشته باشند، این امر به افزایش رضایت مشتری می انجامد که برای سازمان نتایج مطلوب فراوانی از جمله افزایش تعداد مشتریان وفادار را به همراه خواهد داشت. برخی از مزایای استفاده از این سیاست عبارت اند از:
 • ارتقای برقرای تعادل زندگی شخصی و کاری
 • فرسودگی کمتر
 • رفت و آمد کمتر
 • تمرکز بیشتر کارکنان
 • کاهش ابتلا به بیماری کارکنان
 • جلوگیری از هدر رفت سرمایه
 • کاهش مرخصی های استعلاجی
 • کاهش هزینه های پرداخت تسهیلات به کارکنان
 • سازماندهی ساده تر کارها توسط کارکنان
 • افزایش رضایت کارکنان
 • وفادار سازی مشتری

معایب شیفت کاری شناور

این شیوه از کار برای کارکنانی که باید در ساعات خاصی در محل شرکت حضور داشته باشند قابل تعمیم نیست و این یکی از ایرادات بزرگ ای شیوه از کار است که برای همه کارکنان شیفتی قابل اجرا نیست. با این وجود آن دسته از کارکنانی که می توانند این شیوه کار را انجام دهند می توانند از مزایای آن نهایت بهره را ببرند. در مقابل مدیران باید برنامه خاصی برای کارکنانی که قادر به استفاده از این شیوه کار نیستند در نظر بگیرند. برای کارکنان شیفت کار می توان با تنظیم یک برنامه شناور این امکان را فراهم آورد که در ساعات مختلف شبانه روز کار کنند تا از انجام کارهای روزمره زندگی باز نمانند. به عنوان مثال به صورت گردشی در شیفت های کاری شب و روز کار کنند تا بتوانند تعادل بین کار و زندگی شخصی خود را بر قرار کنند.

راهکارهای استفاده از شیفت کاری شناور

بهترین راهکاری که می تواند اجرای این روش را ساده کند استفاده از نرم افزار حضور و غیاب است که ثبت رفت و آمد کارکنان را به صورت هوشمند انجام می دهد و محاسبه ساعات کاری، حقوق، دستمزد و اضافه کاری کارکنان را به ساده ترین شکل ممکن انجام می دهد. همچنین برای موفقیت شیفت کاری شناور لازم است نظر کارکنان، مدیران میانی و مدیران ارشد سازمان را جویا شوید و از پیشنهادات مناسب و قابل اجرای آن ها جهت بهبود عملکرد سازمان و رضایت بیشتر کارکنان استفاده کنید.

نتیجه گیری

شیفت کاری شناور یکی از شیوه های نوین مدیریت است که سال هاست در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرد و در ارتقای عملکرد سازمان و افزایش رضایت کارکنان تاثیرات شگرفی داشته است. اجرای این سیاست شاید در نظر اول دشوار به نظر برسد اما با کمک تکنولوژی های نوین و سیستم های حضور و غیاب مناسب می توان آن را به ساده ترین شکل ممکن اجرا کرد.

دیدگاه کاربران

هنوز دیدگاهی وجود ندارد :)

شما هم نظر خود را با ما در میان بگذارید