×

وبلاگ کوییکی

کد QR و کاربرد آن در نرم افزار حضور و غیاب

کد QR و کاربرد آن در نرم افزار حضور و غیاب

کد QR چیست و برای چه کارهایی مفید است؟

کد QR در جاهای مختلفی کاربرد دارد و شاید مربع های مشکی مربوط به آن را بارها دیده باشید اما این کد چیست و به چه کار ما می آید؟ QR  مخفف عبارت Quick Response به مفهوم (کد پاسخ سریع) است که در سال های اخیر بر روی بسته بندی محصولات مختلف، فروشگاه ها و مکان های مختلف قابل ملاحظه است. در این نوشتار شما را با کاربردهای مخلف این کد و به ویژه کاربرد کد QR در نرم افزار حضور و غیاب آشنا می کنیم.

مفهوم کد QR

  QR codeیک کد پاسخ سریع است که در واقع یک بارکد دو بعدی است که توسط دستگاه های مختلف به ویژه تلفن های هوشمند قابل شناسایی و خوانش است. شما می توانید شماره تماس، آدرس صفحه سایت، ایمیل و سایر مشخصات خود را کدگذاری کنید و به صورت مربع های مشکی رنگ در اختیار دیگران قراردهید.

عملکرد QR code یه این صورت است که با گرفتن تلفن همراه هوشمند در مقابل آن اطلاعات مد نظر شما در گوشی نمایش داده می شود.

کاربردهای مختلف  QR code

این کد کاربردهای متنوع بسیاری دارد و از این رو در سراسر جهان با استقبال عمومی مواجه شده است. این کد بر روی نشریات، لباس، کارت ویزیت، کاغذ و حتی بیلبوردهای خیابان قابل نصب است و تلفن های هوشمند با در اختیار داشتن یک نرم افزار خوانش کد می توانند اطلاعات موجود در آن را به راحتی نمایش دهند.
  • به همین دلیل می توان از آن در صنعت تبلیغات، در راستای انتقال اطلاعات و کوتاه سازی حجم وسیعی اطلاعات برای انتقال سریع استفاده کرد.
  • شما حتی با کمک این کد می توانید قابلیت تایید هویت دو مرحله‌ای گوگل را هم فعال کنید.
  • QR codeاطلاعات و تصاویر مختلف را به صورت یک کد کوتاه در می آورد و به راحتی بر روی تلفن شما نمایش می دهد.
  • حجم اطلاعاتی که با این سیستم می توان بارگذاری کرد از سایر بارکد ها بسیار بیشتر است.

روش های انتشار کد QR

کد QR را می توان بر روی یک کاغذ ساده چاپ کرد و تلفن هوشمند به راحتی می تواند آن را شناسایی کند. به همین دلیل در صفحات مختلف روزنامه ها، مجلات، جعبه محصولات مختلف،دیوار و حتی تابلوهای تبلیغاتی نصب شده در خیابان ها از این کد استفاده می کنند. شما می توانید آدرس صفحات خود در شبکه های اجتماعی، صفحات مختلف سایت ها و حتی آدرس و شماره تماس خود را در قالب این کد ، به راحتی در اختیار دیگران قرار دهید.

چرا  QR codeدر حوزه های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است؟

یکی از دلایلی که سبب شده است استفاده از QR code مورد استقبال قرار گیرد، رمزنگاری منحصر به فرد آن و به راحتی در دسترس قرار گرفتن آن است. از طرف دیگر امروزه تلفن های هوشمند به آسانی در دسترس کاربران قرار گرفته اند و برای پایش یک QR code تنها یک تلفن هوشمند کافی است. این در حالی است که سایر روش های رمز نگاری و بارکد ها ، به سخت افزار های جدا گانه نیاز خواهند داشت.

کاربرد کد QR در نرم افزار حضور و غیاب

یکی از نکاتی که نرم افزار حضور و غیاب کوییکی را منحصر به فرد کرده است ، استفاده هوشمندانه از QR CODE بوده است. عملکرد کوییکی بر اساس یک QR code حساس بر موقعیت مکانی می باشد. بنابراین ، در کوییکی تنظیماتی در نظر گرفته شده است که به کارفرمایان و صاحبان بنگاه های اقتصادی این امکان را می دهد که  ایستگاه های کاری خود را تعریف کرده و به ازای هر کدام از آنها یک QR code دریافت کنند. پرسنل با هر بار ورود و خروج تنها با گرفتن گوشی همراه خود در مقابل این کد و اسکن آن ، تنها در صورتیکه در موقعیت مکانی مشخص شده حضور داشته باشند می توانند ورود و خروج خود را ثبت کنند. مزیت استفاده از این کد در نرم افزار حضور و غیاب کوییکی این است که دیگر نیازی نیست دستگاه های حضور و غیاب گران قیمت را خریداری کنید و کارکنان برای ثبت زمان و ورود و خروج خود نیازی ندارند در مقابل این دستگاه ها صف بکشند تنها با یک اسکن ساده روی گوشی همه کارها خودکار انجام می شود.

مزایای استفاده از کد QR در نرم افزار حضور و غیاب

در گذشته برای ثبت ورود و خروج کارکنان لازم بود دستگاه های گرانقیمت حضورو غیاب خریداری شود. این دستگاه ها هزینه های زیادی به کارفرما تحمیل می کرد و پس از آن هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه باعث می شد که این روش به خصوص برای سازمان های کوچک مقرون به صرفه نباشد. در حال حاضر کد های QR حساس به موقعیت جغرافیایی به ساده ترین شکل و با  یک اسکن ساده حضور و غیاب کارکنان را نصب می کنند. با استفاده از کد کیو آر ، می توان موقعیت مکانی مشخصی (تا حدود 100 متر ) را برای ورود و خروج پرسنل در نظر گرفت . همچنین امکان مدیریت چند شعبه در یک پنل بدون هزینه های گزاف نیز توسط کوییکی امکان پذیر می باشد.  با کمک این کد دیگر لازم نیست دستگاه جانبی گران قیمتی خریداری کنید و هزینه های نگهداری آن را به شرکت تحمیل کنید.

نتیجه گیری

QR code کدهای بارگذاری شده دو بعدی هستند که در صنایع مختلف از بازاریابی و تبلیغات گرفته تا نرم افزار حضورو غیاب کاربردهای گسترده ای دارند. با کمک این کد اطلاعات مختلف به ساده ترین شکل ممکن به تلفن همراه هوشمند و رایانه افراد منتقل می شوند. با کمک کد QR می توانید بدون هزینه اضافی ورود و خروج کارکنانتان به محل کار را ثبت کنید و همچنین از موقعیت جغرافیایی محل خدمت آن ها آگاه شوید.

دیدگاه کاربران

هنوز دیدگاهی وجود ندارد :)

شما هم نظر خود را با ما در میان بگذارید